Povećanje naknada za polaganje ispita za stručna zvanja i ovlašćenja ( 02.10.2020.godine)
Direktorat za pomorski saobraćaj i unutrašnju plovidbu Ministarstva saobraćaja i pomorstva (MSP) donio je odluku o visini naknade za polaganje ispita za sticanje zvanja i ovlašćenja o posebnoj osposobljenosti članova posade broda i jahte, koja je ovih dana i stupila na snagu.
Naknade su uvećane čak za 138%.
Nisu pošteđeni ni naši kadeti koji tek pripremaju breveta za odlazak na brod, tako da su i naknade za osnovne brevete značajno uvećane.
Zamjena pomorske knjižice u Srbiji ( 22.09.2020.)
Za zamjenu pomorske knjižice potrebno je:
- Fotokopija prve, druge i treće strane stare pomorske knjižice,
- Administrativna taksa od 1.190,00 dinara ( primalac budžet
R Srbije, račun 840-742221843-57, model 97, poziv na broj 50-016)
Potrebna dokumentacija za dobijanje pomorske knjižice u Srbiji (22.09.2020.)
- Obrazac nove pomorske knjižice,
- Izvod iz državljanstva - ne stariji od šest mjeseci
- Izvod iz matične knjige rođenih( ukoliko je sa hologramom može da bude stariji) - fotokopija i original na uvid
- Uvid u ličnu kartu i fotokopija iste,
- Ukoliko pomorac nema ličnu kartu R Srbije onda kopija pasoša i isti na uvid,
- Ljekarsko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za rad na brodu,
- Dvije fotografije 3 * 3,5 cm, ne starije od šest mjeseci,
- Administrativna taksa od 2.430,00 din.
Skrećemo pažnju da se ljekarsko uvjerenje iz Crne Gore ne priznaje već se mora uraditi u nekoj od njihovih ovlašćenih zdravstvenih ustanova.
Prilikom posjete Lučkoj kapetaniji Beograd može se dobiti lista ovlašćenih ustanova za ljekarski pregled. Cijene su različite i kreću se od 5.000 dinara do 10.000 dinara. Najniža cijena do koje smo mi mogli doći je prva pomenuta u Instititu za medicinu rada Srbije " Dr Dragomir Karajović", Deligradska 29, Beograd.
Nakon predaje kompletne dokumentacije pomorska knjižica se može podići sjutradan.
Poslije preuzimanja pomorske knjižice potrebno je izvršiti upis krvne grupe imaoca, kao i preosetljivost na ljekove, serume i vakcine. To vrši ovlašćena zdravstvena ustanova.
Za pomorce sa srpskim državljanstvom u nastavku prenosimo dio pravilnika o izdavanju pomorskih knjižica u Srbiji ( 17.09.2020.)
ПРАВИЛНИК о поморским књижицама и дозволама за укрцавање
"Службени гласник РС", бр. 12 од 12. фебруара 2016, 47 од 28. априла 2017.
Члан 8.
Поморску књижицу и дозволу за укрцавање издаје Лучка капетанија Београд, у складу са законом.
Поморска књижица се издаје на основу захтева који се подноси Лучкој капетанији Београд.
Поморска књижица се издаје ако се уз захтев из става 2. овог члана приложи:
1) доказ о држављанству Републике Србије и личном идентитету (нпр. лична карта, пасош и сл.);
2) уверење о здравственој способности;
3) брисана је (види члан 2. Правилника - 41/2017-11)
4) важеће овлашћење о оспособљености и овлашћење о посебној оспособљености или овера овлашћења о оспособљености, односно друга одговарајућа исправа којом се доказује оспособљеност, о којој се подаци уносе у поморску књижицу;
5) доказ о стеченом одговарајућем нивоу обуке (нпр. сведочанство о матури и уверење акредитоване институције о успешно завршеним одређеним предметима, односно обукама, у складу са посебним прописом);
6) две фотографије (формат 3×3,5 cm).
Исправа из става 3. тачка 5) овог члана прилаже се ради стицања својства приправника палубе, приправника машине или другог сличног својства укрцаја.
Исправе из става 3. овога члана подносе се у оригиналу или у овереној копији.
POMORSKA KNJIŽICA ( 10.09.2020.)
Prvi korak u prikupljanju dokumentacije za pomorce početnike, koji namjeravaju da započnu karijeru na brodu, jeste dobijanje pomorske knjižice.
To je identifikacioni dokument koji se koristi za unošenje stečenih kvalifikacija i ostvarenih rezultata u pomorskom radnom angažmanu.
Važan detalj je da se pomorska knjižica izdaje po osnovu državljanstva što znači da je izdaje zemlja čije državljanstvo pomorac posjeduje.
Naime, ukoliko osoba živi u Crnoj Gori, čak i ako ima stalan boravaka, a državljanin je druge države, za pomorsku knjižicu aplicira u toj državi. Isto važi za visokoškolce koji su završili studije pomorstva u CG a državljani su druge države. U toj državi treba da podnesu zahtjev za dobijanje pomorske knjižice.
Institucija koja je ovlašćena za izdavanje pomorske knjižice jeste Lučka kapetanija. U CG se Lučke kapetanije nalaze u Baru i Kotoru.
Jednom dobijena pomorska knjižica važi 10 godina. Upisivanje kvalifikacija i stečenog iskustva u pomorsku knjižicu se u toku njenog važenja može obavljati u drugim Lučkim kapetanijama. U tom dijelu nema ograničenja.